Jak wybrać dobrą żarówkę e14?


Choć żarówka e14 jest nieco mniej popularnym rozwiązaniem niż jej nieco większa odmiana, czyli wersja e27, to jednak w dalszym ciągu znajduje ona duże grono nabywców i użytkowników. Z tego też powodu warto się dowiedzieć, czym się taka żarówka musi charakteryzować, aby można z niej było wygodnie korzystać. Jakie są więc najważniejsze parametry żarówki e14?

Czym jest żarówka e14?

Absolutnie podstawową sprawą, od której należy dowiedzieć się jak kupować żarówki e14, jest zorientowanie się, czym one w ogóle są. Nazwa e14 odnosi się oczywiście do tego, jaki gwint dana żarówka posiada. Jest to bardzo proste rozwiązanie, które stosowane jest od wielu lat.

Gdzie konkretnie takie żarówki są stosowane? Najpowszechniej używa się oczywiście dużego gwintu e27, lecz jeśli chodzi o ten mniejszy, to często widuje się go np. w lampkach biurkowych lub też nocnych, a także w dużych lampach stojących.

Żarnikowa czy ledowa?

Bardzo ważną sprawą, od której należy wiele cech użytkowych danej żarówki, jest to, w jakiej ma ona być wykonana technologii. Mowa tu jest przede wszystkim o żarówkach żarnikowych oraz led. Czym się one charakteryzują?

Żarówka żarnikowa to klasyczna, znana od wieku wersja. Jej zdecydowanie najważniejszą zaletą jest oczywiście niska cena, co powoduje, że taką żarówkę kupić można dosłownie za kilka złotych. O wiele większym problemem jest jednak jej niska żywotność, a także podatność do przepalania się.

Inaczej to jednak wygląda w przypadku żarówki typu led. W tym wypadku mowa jest nie o żarniku, lecz o diodach led, które cechują się ogromną ilością generowanego światła przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Takie diody to również dość wysoka żywotność. Niestety przeszkodą do zakupu takich żarówek bywa oczywiście ich cena, która jest wielokrotnie wyższa niż w modelu żarnikowym.

Jaki kolor żarówki wybrać?

Bardzo ważną sprawą w przypadku kupowania żarówki e14 jest to, aby poprawnie określić jej kolor do zastosowań, w których będzie wykorzystywana. Jeśli mowa jest o kolorze, chodzi oczywiście o barwę światła białego. Co jest więc dostępnego na rynku i jak wygląda kwestia użyteczności danych pomysłów?
Zdecydowanie najczęściej żarówki e14 na candellux.com.pl kupuje się w kolorze białym ciepłym. Używane są one bowiem jako oświetlenie codzienne, a to musi charakteryzować się miłym dla oka kolorem, a także wywoływaniem uczucia komfortu i przytulności. Taką właśnie właściwość ma światło białe ciepłe.

Jeśli jednak ktoś potrzebuje oświetlenia typowo do pracy lub nauki, zamiast światła ciepłego, które może być nieco za ciemne i senne, poleca się wybranie wersji białej zimnej. Ma ono działanie pobudzające kreatywne i logiczne myślenie, a więc idealnie nadaje się do zadań w zakresie pracy lub nauki.