Kuchnia w stylu skandynawskim

zastawa stołowa

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim cechują się minimalizmem, przestronnością i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Nie bez powodu jest to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w dekorowaniu wnętrz – pomieszczenia w stylu skandynawskim są nowoczesne i wygodne, a jednocześnie przytulne. Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Kolory i materiały

Jednym z wyznaczników stylu skandynawskiego są białe ściany. Żeby również w kuchni mogły one pozostać białe, należy użyć specjalnej farby przeznaczonej do kuchni i łazienek, która nie przyjmuje wilgoci i można łatwo oczyścić ją z zabrudzeń. W miejscach, gdzie ściany są szczególnie narażone na kuchenne zabrudzenia, na przykład nad blatem i w okolicy zlewu, można położyć jasne płytki.

zastawa stołowa obiadowa

Ponieważ w stylu skandynawskim preferowane są naturalne materiały, warto zastanowić się nad blatem z naturalnego kamienia i drewnianymi meblami. Należy pamiętać, że ze względów higienicznych drewno używane w kuchni powinno być odpowiednio wykończone, na przykład olejem lub woskiem. Możemy również zdecydować się na inne fronty szafek, jednak najlepiej, aby były one białe lub w kolorze drewna naturalnego.

Akcesoria i dodatki

Innym ważnym elementem wyposażenia kuchni w stylu skandynawskim jest nowoczesna zastawa obiadowa, filiżanki oraz inne naczynia i sztućce. Najlepiej sprawdzą się naczynia z barwionego szkła o klasycznych formach albo malowana, porcelanowa zastawa stołowa. Ważne, aby naczynia nie były zbyt ozdobne ani wymyślne, jednak należą one do tych dodatków, na których można wprowadzić nieco koloru do wnętrza w stylu skandynawskim, podobnie jak kuchenne i jadalniane tekstylia – ścierki kuchenne, serwetki i obrusy. Doskonale podkreślą ten unikalny klimat kolory zaczerpnięte wprost z natury, zielenie i błękity, ale również czarny, złoty i srebrny.