Na co zwrócić uwagę, kupując lampę LED?


W temacie oświetlenia wnętrz od dłuższego czasu można zauważyć trend zastępowania tradycyjnych żarówek wolframowych ich bardziej energooszczędnymi odpowiednikami. Zresztą Unia Europejska nawet prawnie narzuciła wycofanie takich żarówek o dużej mocy. Jeszcze kilka lat temu Polacy najczęściej wybierali świetlówki. Jednak w miarę jak technologia LED staje się tańsza, Polacy coraz częściej wybierają ten typ oświetlenia.

Zalety nowoczesnych rozwiązań

Oświetlenie LED pomimo wysokiego kosztu zakupu uznawane jest za tańsze. Trudno się temu dziwić, skoro zużywają wielokrotnie mniej prądu. Dodatkowo szacuje się, że żywotność żarówki typu LED jest przynajmniej kilkudziesięciokrotnie dłuższa niż zwykłej żarówki wolframowej. W wielu sytuacjach ważne okazuje się też, że żarówki LED nagrzewają się dużo mniej niż te tradycyjne. Przy oświetleniu LED trzeba jednak uważać na skoki napięcia, bo ten typ lamp jest na nie dość wrażliwy i może ulec uszkodzeniu.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę

Jak przy każdej innej żarówce na początek trzeba wybrać rodzaj gwintu jaki nas interesuje- żarówki LED są dostępne z najbardziej popularnymi gwintami E14 i E27, ale też z mniej standardowymi rozwiązaniami.
Kolejną ważną kwestią jest wybór barwy światła: ciepłe światło nada pomieszczeniu przyjemny klimat, zimne natomiast sprzyja koncentracji, dobrym wyborem jest też światło neutralne.
Na koniec ważna będzie jeszcze moc, do podświetlenia obrazu lub zdjęć na ścianie wystarczy żarówka o jasności około 250-410 lumenów. Jeżeli oświetlenie LED będzie stanowić główne źródło światła powinno ono charakteryzować się jasnością około 1300 -1500 lumenów.