Wystrój wnętrz, Dekoracje, Zdrowie i uroda

Rola lustra we wnętrzu – jak wybrać odpowiednie?

Lustra do wyjątkowa dekoracja. Trudno wyobrazić sobie bez nich mieszkanie. Pojawiają się zarówno w roli tafli pozwalającej się przejrzeć, jak i jako typowe dekoracje. Nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego pomieszczenia, dają ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Odpowiednio dopasowane pozwalają zmienić je nie do poznania. Jak wybrać lustro do domu, które uczyni wnętrze niepowtarzalnym i doda mu klasy? 

Jaką funkcję pełnią lustra we wnętrzu? 

Lustra to ponadczasowy element wnętrza, jednocześnie praktyczny i ozdobny. Od wieków ludzie korzystają z nich, by się przeglądać, poprawiać fryzurę czy wybierać strój. To jednak nie jedyna funkcja luster. Szybko odkryto bowiem, że korzystnie wpływają na wygląd pomieszczenia i stanowią jedyną w swoim rodzaju dekorację.

Po pierwsze, lustro to najlepszy sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Małe mieszkanie może zyskać przestronność i głębię, jeśli na ścianach pojawią się lustra. Nawet bardzo ciasny przedpokój przestanie być klaustrofobicznym pomieszczeniem, jeśli zawiśnie w nim duża lustrzana tafla. Oprócz tego ze względu na ciekawe ramy i kształty luster to także bardzo efektowna dekoracja, która pasuje do każdego pomieszczenia, do salonu, przez sypialnię, po pokój dziecięcy – nie tylko do przedpokoju czy łazienki. 

Jak wybrać lustro do domu? 

Zakup lustra może być sporym wyzwaniem. Trzeba nie tylko ustalić odpowiedni rozmiar, ale przede wszystkim zdecydować się na konkretny styl oraz model. Jak podjąć właściwą decyzję? 

Po pierwsze, warto kierować się swoimi upodobaniami – wybrać kształt, kolor i estetykę, którą się lubi. Po drugie, jeśli wnętrze ma sprawiać wrażenie dopracowanego pod względem detali, warto zadbać o to, by lustro tworzyło spójną całość z innymi dekoracjami, by pasowało do wnętrza charakterem i nadawało mu odpowiedni styl. Idealnym wyborem do wnętrza nowoczesnego będą proste, minimalistyczne formy, do wnętrza retro – kuta rama albo stare drewno, do mieszkania w estetyce skandynawskiej proste, nienachalne kształty i naturalne materiały, np. wykonana z surowego lub bielonego drewna rama. Ważny jest również odpowiedni rozmiar lustra, zwłaszcza, jeśli ma służyć przeglądaniu. Trzeba wtedy upewnić się, że pokazuje całą sylwetkę i spełnia wymagania, jeśli chodzi o funkcjonalność. 

Gdzie zawiesić lustro, by uzyskać pożądany efekt? 

Lustra można wykorzystać we wnętrzu na różne sposoby. Gdzie je zawiesić? W przedpokoju najlepiej sprawdzi się duże lustro na całą ścianę, w łazience – średniej wielkości lustro nad umywalką. W innych pomieszczeniach, gdzie lustra pełnią często rolę typowo dekoracyjną, można potraktować je jako alternatywę do obrazu czy grafiki i zawiesić np. nad kanapą, nad komodą czy nad jadalnianym stołem.

Jeśli lustro ma powiększyć pomieszczenie optycznie albo je doświetlić, najlepiej wykorzystać naturalne światło i umieścić lustro naprzeciwko okna. Wieszając lustrzane dekoracje, należy też pamiętać, by upewnić się, co będzie się odbijało w tafli – najlepiej by to był ładny widok zza okna czy ściana z dekoracjami, a nie mało efektowny fragment mieszkania.