Roleta na okno dachowe – na jaką się zdecydować?


Gdy zbliża się wiosna, okna dachowe wpuszczają do domu promienie słoneczne i rozświetlają wnętrze. Właśnie dlatego warto przygotować się na ten czas, by odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie przed wysoką temperaturą oraz nadmiernym ociepleniem. Przed zakupem dobrze jest zorientować się w kwestii typu swoich okien, a także poznać ich dokładne wymiary, by wybrać odpowiedni model.

Jakie wyróżnia się rodzaje rolet na okno dachowe?

Wybór rolety na okno dachowe powinien być przemyślany, ponieważ może stać się on inwestycją na wiele lat, dzięki czemu nie będzie trzeba się martwić o to, by myśleć o zakupie kolejnej w niedalekiej przyszłości. Najważniejszym podziałem jest rozróżnienie ich na wewnętrzne oraz zewnętrzne, które różnią się zarówno pod względem montażu oraz użytych materiałów, jak i konkretnymi właściwościami.

Rolety zewnętrzne pełnią funkcję ochrony przed szkodliwymi czynnikami w postaci gradu lub deszczu, a także nasłonecznieniem oraz hałasem. Ich podstawowym materiałem jest aluminium – tak jak w przypadku żaluzji. Według własnego uznania można zdecydować się na roletę sterowaną manualnie lub automatyczną, choć oczywiście ta druga będzie znacznie droższa, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę cenę pilota – najlepiej gdyby był on w pakiecie z kupowaną roletą.

Rolety wewnętrzne są doskonałym wyborem dla osób, którym zależy przede wszystkim na niskim koszcie, ale z zachowaniem ich podstawowych właściwości. Są one jednak wykonane z różnych materiałów, dlatego znacznie się od siebie różnią, a wśród nich wymienia się m.in.:

  • rolety standardowe – nieco rozproszą światło, choć nie zaciemnią pomieszczenia w stu procentach. Mimo to są dostępne w wielu wzorach oraz kolorach, mają atrakcyjną cenę, a także spełnią podstawowe potrzeby, co przemawia na ich korzyść.
  • rolety plisowane – pozwalają zasłonić konkretną część okna zarówno od dołu, jak i od góry. Przypominają wyglądem żaluzje, choć znacznie różnią się wykonaniem. Są także dostępne w różnych wariantach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
  • rolety zaciemniające – doskonale chronią przed nasłonecznieniem oraz nadmiernym ciepłem. Posiadają wiele warstw, które odpowiadają za konkretne właściwości, dzięki czemu roleta dobrze wpływa na izolację okna oraz temperaturę w domu.

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

Wybór między roletami wewnętrznymi a zewnętrznymi jest wyłącznie kwestią indywidualną w zależności od potrzeb oraz preferencji. Wewnętrzne z pewnością są w atrakcyjniejszej cenie, ich montaż jest dużo łatwiejszy, a do wyboru jest mnóstwo wariantów, które wspaniale dopasują się do wystroju mieszkania.

Jednakże należy pamiętać, że zewnętrzne może i są droższe, ale zapewniają gwarancję wyciemnienia pomieszczenia, a także skuteczną ochronę przed jego przegrzaniem. Chronią one również przed hałasem, zapewniając uczucie prywatności oraz komfortu dla domowników. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie rozważenie wszystkich możliwości, by wybrana w Lestore.pl roleta na okno dachowe spełniła oczekiwania.