Sprężynowy czy piankowy – jaki materac wybrać?


Wyposażenie sypialni to naprawdę trudne zadanie. Trzeba zadbać nie tylko o to, aby było w niej obecne dobre oświetlenie, lecz również o to by była dobrze umeblowana. Szczególnie tyczy się to oczywiście łóżka, które powinno być wyposażone w najważniejszy element każdej sypialni, czyli w dobrej klasy materac jak choćby te od witek.pl. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybrać materac idealny. Najczęściej zastanawiają się wtedy nad tym, czy lepszy będzie model piankowy, czy też może wygodniejszy i bezpieczniejszy będzie materac sprężynowy. Który z nich wybrać?

Charakterystyka materaca sprężynowego

Materac sprężynowy to zdecydowanie najpopularniejsza konstrukcja w polskich sypialniach. Swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim dobrej cenie, lecz również bardzo interesującym właściwościom. Czym się taki model materaca konkretnie charakteryzuje?

Na rynku znaleźć można kilka technologii wykonania materaca sprężynowego. Podstawową jest wersja ze sprężynami typu Bonell, które posiadają charakterystyczny kształt klepsydry. Są one mocne i trwałe, lecz niestety nie posiadają stref twardości, a to skutkuje tym, że materac ugina się na znacznie większym obszarze niż siedzi dana osoba. Najczęściej tego typu modele stosuje się w hotelach i w dziecięcych łóżeczkach.

Alternatywnym rozwiązaniem jest model kieszeniowy. Jest to materac, którego sprężyny są od siebie odseparowane poprzez umieszczenie ich wszystkich w osobnych materiałowych kieszeniach. Dzięki temu materac o wiele lepiej dopasowuje się do ciała, przez co jest wygodniejszy i zdrowszy. Takie materace szczególnie mocno polecane są dla par, ponieważ dzięki kieszeniowej konstrukcji uginają się one jedynie tam, gdzie jest nacisk ciała. Powoduje to, że obie osoby śpią w taki sam komfortowy sposób.

Charakterystyka materaca piankowego

Drugim bardzo często wybieranym rodzajem materaca jest wersja piankowa. To właśnie ten materac jest często wybierany zamiast modelu sprężynowego. Czym się on charakteryzuje i co warto o nim wiedzieć, jeśli będzie się planowało zakup takiego modelu? Podstawową sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać podczas wybierania takiego rodzaju materaca, jest wybranie pomiędzy modelem wysokoelastycznym, termoplastycznym, a także tym wykonanym z pianki lateksowej. Czym się one cechują?

Materac wysokoelastyczny to taka wersja, która najbardziej zbliżona jest do modelu sprężynowego. Również i ten model jest sprężysty i posiada punktową elastyczność. Co więcej, wyposażony jest on w specjalne strefy nacisku, dzięki czemu likwiduje się napięcia mięśniowe oraz ryzyko nieprawidłowej pozycji podczas snu. Ogromną zaletą takiego modelu jest znacznie większa wytrzymałość na odkształcenia niż w przypadku wersji sprężynowej.

Model termoplastyczny to prawdopodobnie najbardziej zaawansowana i najwygodniejsza konstrukcja materaca na rynku. Rzecz jasna jest również najdroższy. Co jednak kupuje się za tak niestandardowo wysokie pieniądze? Ten model dopasowuje się do ciała nie tylko względem siły nacisku, lecz także ze względu na generowaną temperaturę. Stopień dopasowania jest więc niespotykany żadnym innym materacu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wersji z pianki lateksowej, która charakteryzuje się najlepszą higieną snu. Materac jest antybakteryjny i antyalergiczny, więc polecany jest przede wszystkim dla bardzo małych dzieci.